De laatste rubriek ‘Trainers uitgelicht’ van 2020 is een bijzonder artikel. We hebben het niet over een trainer alleen, maar het technische beleid van de club en dan met name de jeugdafdeling. Een aantal jaren geleden is hij samen met een aantal anderen begonnen om meer structuur in de jeugdopleiding binnen de vereniging te brengen en inmiddels begint deze visie al zeker zijn vruchten af te werpen. We hebben het dan natuurlijk over: Gerard van Hove!

Gerard is 46 jaar, geboren in Krimpen aan den IJssel en altijd al een enorme voetbalgek. In Ouderkerk aan den IJssel kreeg Gerard een geel/wit Spirit hart van jongs af aan. ‘’Het plezier is hier begonnen. Trainers als Fred Wilmans, Jan de Jong, Chris van der Weijde en Gerrit Slob maakten mijn tijd in de jeugd. Goede jeugdtrainers doen er namelijk toe.’’ Tot in de senioren was Gerard altijd op de nummer 10 positie terug te vinden op de Ouderkerkse velden. Door aanhoudende knieklachten besloot hij te stoppen en een aantal jaren later zijn heil in het jeugdvoetbal ergens anders te zoeken.

"Doordat ik in Bergambacht kwam wonen en mijn zoon Thomas op dat moment op voetbal ging, vond ik het ook belangrijk om verantwoordelijkheid als vrijwilliger op mij te nemen. Dat begon met leiderschap bij de F-pupillen, maar al snel werd ik ook voor een rol in de jeugdcommissie gevraagd." Vanaf dat moment is Gerard niet meer weg te denken uit de jeugdorganisatie binnen VV Bergambacht. Steevast betrokken en bevlogen met een scherpe mening, zoals eenieder Gerard kent. Maar altijd met het hart op de goede plaats en het oog gericht op de ontwikkeling van ieder kind.

Vanuit de rol die Gerard vervulde in de jeugdcommissie, werd hij in 2019 onderdeel van de vernieuwde technische commissie. Als TC coördinator onderbouw (JO7 t/m JO13) kwam hij nog meer op zijn plek terecht. ‘’In de jeugdcommissie ben je vooral contactpersoon voor de leiders, ouders en alles rondom het team. Omdat ik vanuit die rol al verder keek en meedacht, zoals de manier van trainen, teamindelingen en het voetbalbeleidsplan, wilde ik mijn voetbalvisie in de TC verder uitrollen.’’ Martin de Man en Aart Zanen, die dat daarvoor samen deden, hebben Gerard hier altijd in betrokken. ‘’Met Martin was het vaak sparren over de jeugd en vooral zijn betrokkenheid en aanwezigheid maakte mij enthousiast. Waar ik altijd mijn mening klaar heb, is Aart juist een stabiele en relativerende factor in gesprekken. Dat maakt dat ik van allebei een hoop dingen heb geleerd en meegenomen.’’Gerard vertelt met vol enthousiasme over zijn liefde voor het jeugdvoetbal: ‘’Het jeugdvoetbal is in mijn ogen het puurste in het voetbalspel. Het gaat hier om de ontwikkeling van de kinderen met verschillende karakters. Maar ieder kind wil hetzelfde leren, namelijk scoren, dribbelen, bal afpakken, schieten, bal tegenhouden als keeper en gewoon als kind plezier maken. Zonder opdrachten, zonder druk en zonder het moeten, dat maakt het jeugdvoetbal zo leuk. Daar sta ik voor en dat probeer ik over te brengen aan leiders en trainers door gevarieerde oefenstof aan te bieden en te praten over het waarom. Bijvoorbeeld waarom resultaat niet het allerbelangrijkste is in het jeugdvoetbal. Ondanks dat iedereen wel succesbeleving nodig heeft, is dat in mijn ogen ondergeschikt aan individuele ontwikkeling.’’

De individuele ontwikkeling is voor Gerard enorm belangrijk. ‘’Juist dat wil ik terug laten komen op trainingen. Daarom is mijn motto ook: op trainingen mag/moet je fouten maken, anders heb je niks geprobeerd. Daarom stimuleer ik vaak op trainingen dat ze een actie moeten durven maken en zelfvertrouwen mogen uitstralen aan de bal. Daarnaast is het vormen van winnaarsmentaliteit ook een onderdeel van de trainingen en is altijd alles geven een vereiste.’’Een ander onderdeel van een technisch coördinator is het indelen van de teams, in overleg met de leiders, trainers en jeugdcommissie. Het is ieder jaar weer een enorme puzzel om de juiste aantallen in de goede leeftijdsgroepen in te delen, met inachtneming van het karakter, kwaliteiten, belevingen en fysieke kenmerken van de kinderen. Dat maakt het moeilijk om het voor iedereen goed te doen. ‘’In eerste instantie merk ik dat er soms vanuit de ouders onbegrip is voor de beslissingen die ik maak, maar door altijd open en eerlijk te zijn blijf je met elkaar in gesprek en wordt de onderbouwing voor de gemaakte keuze, die altijd in het belang is van de betreffende speler, uiteindelijk ingezien. Dat begrip bij de ouders merk ik langs de kant bij de trainingen en wedstrijden op zaterdagmorgen.’’

‘’Vanuit mijn visie vind ik het belangrijk dat getalenteerde, jonge spelers meer weerstand krijgen in een hogere leeftijdscategorie om ook hen te kunnen blijven uitdagen. Ik maak deze keuzes, omdat ik het belangrijk vind dat ieder kind op zijn of haar eigen niveau door ontwikkeld. De beslissing van de betreffende spelers is dus altijd wel overwogen en vanuit mijn visie genomen. Gelukkig word ik daarin bijgestaan door Marco van Kats, Arjen Bezemer en Arjo van Houselt, die sinds dit seizoen de TC onderbouw bevlogen vormgeven. Ikzelf ben doorgeschoven naar de bovenbouw (JO13 t/m JO19), onder plezierige leiding van Willem Jan Barendregt als voorzitter TC.’’Vanuit deze rol wil Gerard in de bovenbouw zijn ideeën binnen de jeugdorganisatie verder uitwerken. Zijn opvatting is duidelijk: ‘’Ik zie graag aanvallend voetbal door in balbezit vooruit te denken en creativiteit de ruimte te geven. Spelers moeten zelf nadenken in het veld, bluf tonen aan de bal en de individuele actie durven maken. Het team leert met elkaar op trainingen in variaties aan oefeningen hoe en wanneer druk te zetten. Ik vind het daarin mooi om te zien dat iedere (hoofd)trainer ook zijn eigen idee heeft, maar de rode draad is het 1-4-3-3 systeem uit het jeugdvoetbalbeleidsplan en de speelwijze voor jeugdteams, beide te vinden op onze website.’’

Plezier is voor Gerard ook een essentieel onderdeel in de opleiding. Dat zien we ook terug in zijn manier van trainen geven en coaching langs het veld. Als je met Gerard praat over voetbal, dan spat het enthousiasme eraf. Dat maakt het ook dat hij graag op het veld staat als trainer. Dit seizoen traint hij de JO11-1 en JO11-2 op maandag en woensdag. Op zaterdag is hij coach van de JO17-1, spelend in de eerste klasse. En dit vindt hij echt te gek! ‘’Die blik van de spelers als een actie lukt, als de keeper een geweldige redding heeft en gewoon het feit dat kinderen met voetbal alle privésituaties van thuis kunnen vergeten en genieten van dat moment. Dat doet mij zoveel.’’Hiernaast is Gerard animator van de zaterdagactiviteiten van de afgelopen maanden. Waar er door corona geen competitie gespeeld mocht worden, organiseerde Gerard wekenlang met hulp van verschillende vrijwilligers activiteiten voor de jeugd. ‘’De jeugd heeft het al moeilijk genoeg deze tijd, en daarom wilde ik graag dat iedereen in beweging bleef en elkaar ook weer ontmoette op het voetbalveld om zo de sociale contacten te onderhouden. Daarnaast waren er gelukkig vele vrijwilligers die graag wilden helpen om het te organiseren. De betrokkenheid van deze groep ouders, maar ook andere vrijwilligers, zoals de onderhoudsploeg en materiaalman John van Herk, maken dat ik inmiddels een echt blauw/zwart VV Bergambacht hart heb!’’

Auteur: Jordi Potuijt